NOMINACIJA „Geriausias vaikų, jaunimo (moksleivių) teatras ir vadovas“
Laureatas: Kretingos rajono kultūros centro vaikų ir jaunimo teatras „Atžalynas“ ir vadovė Auksė Antulienė
 |
 |
|
|
Vaikų ir jaunimo teatrą „Atžalynas“ 1979 m. įkūrė režisierius Algimantas Verbutas. Vėliau teatre režisierėmis pradėjo dirbti buvusios atžalynietės: 1996 m. Auksė Antulienė, 2015 m. Karolina Moncevičienė. Teatro veikloje kasmet dalyvauja apie 40–50 vaikų nuo 10 iki 19 m. amžiaus iš įvairių Kretingos miesto bei rajono mokyklų. Per 28 veiklos metus A. Antulienė pastatė 32 spektaklius, su kuriais teatras dalyvavo ir daug kartų tapo laureatu įvairiuose tarptautiniuose bei nacionaliniuose festivaliuose Lietuvoje, Latvijoje, Prancūzijoje, Estijoje, Rusijoje, Vokietijoje, Belgijoje. Teatras – daugkartinis Lietuvos vaikų ir jaunimo teatrų apžiūros-konkurso „Šimtakojis“ laureatas, nuolatinis Lietuvos dainų švenčių Teatro dienos dalyvis. Ryškiausi „Atžalyno“ spektakliai –,,Pirmyn, kačiuk!“, „Baidyklė“, „Haroldas ir Modė“, „Bulvinė pasaka“, „Labas, rytojau!“, „Pienių vynas“, „Arklio Dominyko meilė“, „03“, autorinis šešėlių spektaklis „Kretingos istorija vaikų pasakose“, „Audringa naktis“. Su teatrinėmis programomis „Atžalynas“ dalyvavo jaunimo kūrybiniuose projektuose Suomijoje, Austrijoje, Portugalijoje, Italijoje, Čekijoje.
Kolektyvas kas antrus metus organizuoja tarptautinį vaikų ir jaunimo teatrų festivalį-kūrybinę laboratoriją „Atžalyno scena“, kuri 2024 m. vyko jau 22 kartą. 2016 m. ir 2023 m. „Atžalyno scena“ apdovanota Lietuvos mėgėjų teatrų sąjungos ir Lietuvos nacionalinio kultūros centro diplomu „Už ryškiausią tarptautinį teatrų festivalį Lietuvoje“.
2023 m. už išskirtinį scenos meno (teatro) puoselėjimą bei pristatymą, rajono reprezentavimą užsienio šalyse „Atžalynui“ skirta Kretingos rajono savivaldybės kultūros ir meno premija.
Auksė Antulienė gimė 1970 m. Klaipėdoje. 1995 m. Klaipėdos universitete įgijo filologijos bakalauro kvalifikacinį laipsnį, lietuvių kalbos ir literatūros mokytojo bei mokyklinio teatro režisieriaus profesinę kvalifikaciją. 2022 m. Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje įgijo Menų magistro laipsnį (studijų kryptis – teatras, specializacija – taikomasis teatras). Režisierė tiki, kad teatras kviečia: te atras! Tai kūrybinė ieškojimų ir atradimų erdvė. Pasak jos, per teatrą atrandame save, kitą, tai, kas yra „mes“, įgyjame pasitikėjimo savimi ir tikėjimo kitais, ugdome savo kūrybiškumą, savarankiškumą, bendravimo gebėjimus. O kas ieško, tas randa.
NOMINACIJA Geriausias suaugusiųjų teatras ir vadovas
Laureatas: Pasvalio kultūros centro Gintaro Kutkausko teatras ir vadovė Ramunė Uždavinienė
Teatras įsikūrė 1999 m. prie Pasvalio krašto muziejaus. Savo gyvavimo pradžioje teatras atliko edukacinę-šviečiamąją funkciją, rengdamas programas ir spektaklius apie iškilias Pasvalio krašto asmenybes, nusipelniusius kultūros, meno, mokslo veikėjus, gimusius Aukštaitijos žemėje, taip pat inscenizuodamas profesionalių kraštiečių rašytojų kūrinius. Nuo pat teatro įsteigimo jam vadovavo režisierius Gintaras Kutkauskas. Per vienuolika gyvavimo metų jis teatre pastatė 14 spektaklių. Jis yra ir scenarijų bei scenografijos autorius. Didelio visuomenes dėmesio ir teigiamo įvertinimo sulaukė spektakliai „Švyturiai, spindėję sutemoj“, „Senojo Juozapo vakaras“, „Pakylėjimas“, „Kilkime ir aukime“, „Čyščius“, „Septyni žodžiai nuo kryžiaus“, „Verksmingoji pelargonija“, „Kelio brolis“, „Saulėgrąžos rasa“, „Helverio naktis“, „Keleivio byla“, „Senojo tilto muzikantas“.
Su spektakliais apvažiuota visa Lietuva, vaidinta kultūros centruose, mokyklose, bažnyčiose. Dalyvauta daugelyje svarbiausių tarptautinių festivalių: „Interrampa“ (Rokiškyje), „Kanapė“ (Trakuose), „Kelmės ruduo“ (Kelmėje), „Kauno rampa“ (Kaune), „Kamera Obscura“ (Ukmergėje), „Saulės takas“ (Palangoje) ir kt.
Nuo 2008 m. teatras kviečiamas į Klaipėdos Universiteto režisūros katedros organizuojamą festivalį „Auksinis Amūras“, kuriame rodomi tik geriausi universiteto absolventų kūrybinio sezono darbai. 2009 m. „Helverio naktis“ sėkmingai rodoma Pasauliniame teatrų festivalyje Monake. Tais pačiais metais teatras savo 10-ies metų jubiliejų pažymėjo premjera – Nikolajaus Nekrasovo „Rudens nuobodulys“. 2012 m. pastatytas spektaklis „Paskutinė stotelė. Kita...“ pagal Juozo Montvilos dramos „Didysis geismas“ variaciją.
2013 m. sausio 20 d. teatras neteko savo įkūrėjo ir režisieriaus Gintaro Kutkausko. Tai didžiulė netektis ne tik pasvaliečiams, bet ir visai mėgėjų teatrų bendruomenei. 2013 m. kovą teatrui vadovauti pradėjo Ramunė Uždavinienė. Per dešimt veiklos metų pastatyti 7 spektakliai, 8 misterijos. Geriausių įvertinimų sulaukė spektakliai „Protuko pasaka“, „Dobilėlis penkialapis“, „Angelų pasakos“, „Tiesos rašytojas“.
Teatras yra nuolatinis šalies ir tarptautinių festivalių dalyvis. 2019 m. kolektyvas apdovanotas „Tegyvuoja teatras“ statulėle, kaip ryškiausias aktorių ansamblis.
Pasvalio teatras – tai grupė entuziastų, kurie be jokio atlygio aukoja savo laiką repeticijoms, gastrolėms, kyla į sceną ir savo sielų šviesą dovanoja kitiems.
Ramunė Uždavinienė gimė 1961 m. Dobelėje, Latvijoje. 1986 m. baigė Valstybinės konservatorijos Klaipėdos fakultetus, įgijo režisierės specialybę. Atvykusi į Pasvalį subūrė vaikų pantomimos kolektyvą. 2013 m. pradėjo vadovauti Pasvalio suaugusiųjų teatrui. 2024 m. šimtmetį mininčios Lietuvos dainų šventės Teatro dienos režisierės padėjėja.
Vadovės kredo: „Ne šventieji puodus lipdo. Viskas įmanoma, kas daroma su meile“.
|