LNKC logotipas

Dainų diena 2018
Naujienos
Rugsėjo 15–17 d. Vokietijoje vyks Europos lietuvių kultūros dienos
2023-09-11

 

Jau šį penktadienį Vokietijoje, Hiutenfelde, prasidedančios Europos lietuvių kultūros dienos svečius pasitiks ne tik plačia kultūrine programa, įdomiomis diskusijomis, bet ir lietuviškomis dainomis bei šokiais. Renginio metu vyks Europos lietuvių bendruomenių meno kolektyvų jungtinės programos dirbtuvės, koncertai, lietuvių kultūros pristatymai Vokietijos visuomenei, diskusijos apie diasporos kultūros politiką ir pasirengimą jubiliejinei 2024 m. šimtmetį minėsiančiai Lietuvos dainų šventei „Kad giria žaliuotų“.

Į rugsėjo 15–17 d. vyksiantį renginį planuoja atvykti net 240 dalyvių. Tris dienas truksiančioje šventėje dalyvaus Europos kraštų lietuvių bendruomenių pirmininkai, kultūrinės veiklos organizatoriai, kuratoriai, meno kolektyvų vadovai ir nariai bei Lietuvos institucijų atstovai: LR Prezidento vyriausioji patarėja švietimo, mokslo ir kultūros klausimais Jolanta Karpavičienė, LRS Kultūros komiteto pirmininkas prof. Vytautas Juozapaitis, LRS ir PLB komisijos pirmininkė Dalia Asanavičiūtė, LR kultūros viceministras Albinas Vilčinskas, LR užsienio reikalų ministerijos Globalios Lietuvos departamento direktoriaus pavaduotoja Gitana Skripaitė, LR ambasadorius Vokietijoje Ramūnas Misiulis, PLB pirmininkė Dalia Henke, PLB kultūros komisijos pirmininkė Jūratė Caspersen.

Pasirodymus rengs Europos kraštų lietuvių bendruomenių mėgėjų meno kolektyvai iš Briuselio, Ciuricho, Dublino, Hamburgo, Kings Lino, Lidso, Londono, Oslo, Punsko, Rugalando, Stokholmo, Štutgarto.

„Kuriama nauja tradicija – antrus metus rengiamos Europos lietuvių kultūros dienos, skatinančios lietuvius vienytis ir burtis į bendruomenių meno kolektyvus. Tai viena geresnių lietuvybės puoselėjimo išraiškų ir Lietuvos diasporos stiprybė. Net ir tada, kai Lietuva nebuvo laisva, dainos ir šokiai leido nusikelti į Tėvynę, tėvų, senelių žemę. Dėkoju visiems, kurie intensyviai ir nenuilstamai prisideda prie šio reiškinio Europoje įsitvirtinimo. Be galo smagu būti kartu ir švęsti Lietuvą“, – džiaugėsi Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Henke.

Pagrindinis dėmesys susitikime bus skirtas kitą vasarą Lietuvoje nuskambėsiančiai jubiliejinei Dainų šventei „Kad giria žaliuotų“. Ne tik Lietuvos gyventojams, bet ir visos Europos lietuvių bendruomenėms svarbų renginį pristatys Lietuvos nacionalinio kultūros centro ir Dainų šventės direktorius Saulius Liausa bei šventės meno vadovai. Lietuvos dainų šventės yra ne tik savo apimtimi, dalyvių ir žiūrovų skaičiumi didžiausias šalies renginys, bet ir unikali šventė, palaikanti tradicijas, užmezganti kartų dialogą. 2024 m. Lietuvos dainų šventėje planuoja dalyvauti per 35 tūkst. dalyvių, tarp jų beveik 1500 užsienio lietuvių iš 15 pasaulio šalių.

Lietuvos nacionalinio kultūros centro inicijuotas projektas Europos lietuvių kultūros dienos – tai tęstinis, kasmet po skirtingas Europos šalis keliaujantis kultūros reiškinys, skirtas Europos lietuvių kultūrinei veiklai puoselėti. Tikimasi, kad šis renginys skatins Europos kraštų lietuvių bendruomenių veiklą, kvies burtis į meno kolektyvus, ruoštis ir dalyvauti Lietuvos dainų šventėse, taip pat taps puikia proga meno kolektyvų vadovams susitikti su Lietuvos institucijų atstovais aptarti diasporos tautinio identiteto klausimus, o meno kolektyvams savo pasirodymais įvairiuose Europos miestuose garsinti Lietuvos vardą ir jos kultūrą.