Pagrindinė svetainė

Barboros Radvilaitės g. 8, 01124 Vilnius
Tel.: +370 5 261 1190, 261 2540
Faks. +370 5 261 2607
El. p. lnkc@lnkc.lt

Naujienos
Paskelbti talentingiausi liaudies menininkai – laureatais tapo sodų rišėja, medžio raižinių meistrė ir kryždirbys
2024-01-06

 

Naujus metus liaudies dailės tradicijų puoselėtojų bendruomenė tradiciškai pradėjo pagerbdama geriausius metų kūrėjus – vaizdinės, taikomosios dailės ir kryždirbystės meistrus. Iškilminga laureatų paskelbimo ceremonija vyko sausio 6-ąją Kretingos muziejuje.

Nacionalinėje parodoje savo darbus pristatė ir garbingo Lietuvos tautodailės apdovanojimo – „Aukso vainiko“ – siekė 30 senųjų amatų tradicijas tęsiančių meistrų. Konkurso komisija geriausiais paskelbė vaizdinės liaudies dailės meistrę Ireną Kvedarienę (medžio raižiniai), taikomosios liaudies dailės meistrę, šiaudinių sodų rišėją Vidą Sniečkuvienę ir kryždirbį Antaną Vaškį. 

Vaizdinės dailės kategorijoje antrą vietą pelnė medžio drožėja Ona Paulauskienė, trečią – medžio meistras Antanas Lastauskas. Taikomosios dailės srityje antra vieta skirta audėjai Zitai Paulikienei, trečia – muzikos instrumentų meistrui Algirdui Juškevičiui. Tarp kryždirbystės meistrų antra vieta teko medžio meistrui Sauliui Rumbučiui, trečia – kryždirbiui Valentui Butkui.

Šiemet Lietuvos nacionalinio kultūros centro organizuojamos regioninės liaudies dailės parodos „Aukso vainikas“ apsuko jau devynioliktą ratą, aplankė devynis miestus ir miestelius, kuriuose savo kūrybos vaisiais pasidalino daugiau kaip šeši šimtai liaudies meistrų. Parodose savo darbus eksponavo skirtingo amžiaus ir kūrybinės patirties autoriai – vieni visą gyvenimą puoselėja iš tėvų ar senolių išmoktus amatus, kitiems kūryba yra malonus laisvalaikio užsiėmimas. Kuriančiųjų profesijos įvairios – medikai, mokytojai, fizikai, istorikai, ūkininkai, tačiau visus vienija bendras vardiklis – meilė liaudies dailei ir tikslas puoselėti senąsias tradicijas.

„Gali pasirodyti, kad nacionalinė „Aukso vainiko“ paroda yra tarsi varžytuvės dėl geriausiojo titulo. Tačiau išties tai yra mūsų šimtametes tradicijas puoselėjančių meistrų šventė. Nacionalinėje parodoje eksponuojami kūriniai yra pavyzdys kuriantiems, akių paganymas besigrožintiems ir tautos istorijos pasakojimas besidomintiems. Tai lyg laikina muziejinė ekspozicija, pristatanti šiandienos liaudies dailę. Esama ir bėgant metams beveik nepakitusių, ir labai šiuolaikiškų, tačiau senąją dvasią išsaugojusių darbų. Tai tik įrodo, kad tradicija yra gyva“, – sako Lietuvos nacionalinio kultūros centro tautodailės specialistė Asta Valiukevičienė.

Lietuvos nacionalinio kultūros centro įsteigti „Aukso vainiko“ apdovanojimai – svarbiausias šalies tautodailininkų – iškilių liaudies dailės kūrinių autorių – įvertinimas. Apdovanojimai skiriami už liaudies vaizdinę (skulptūrą, tapybą, grafiką, karpinius), taikomąją dailę (tekstilės, keramikos, taikomųjų medžio dirbinių, kalvystės, juvelyrikos bei paprotinius margučių, verbų, sodų dirbinius) bei kryždirbystę (kryžius, stogastulpius, koplytstulpius, koplytėles ir kitus tradicinės formos paminklus). 

Įdomiausius, tradicijos atspindžio ir meniškumo požiūriu vertingiausius darbus bus galima pamatyti jau šią vasarą vyksiančios Lietuvos dainų šventės dienomis rengiamoje liaudies meno parodoje Taikomosios dailės muziejuje.