LNKC logotipas

Dainų diena 2018
Konkursas -XXI AMŽIAUS CHORINĖ DAINA - 1999

Naujų dainų chorams konkursas XXI AMŽIAUS CHORINĖ DAINA - 1999

FAKTAI

Dar 1998 metų liepą, vykstant Pasaulio lietuvių dainų šventės renginiams, spaudoje buvo skelbtas raginimas kūrėjams kurti ir brandinti idėjas XXI amžiuje vyksiančioms dainų šventėms: Dainų šventės fondas ir Liaudies kultūros centras paskelbė naujų dainų chorams konkursą “XXI a. chorinė daina”.

Naujas dainas autoriai  siuntė organizatoriams iki 1999 sausio 15-osios. Konkursas slaptas - autoriai ir poetai kompozicijas pasirašė slapyvardžiais.

I turas vyko 1999 m. vasario 5  (B kategorija) ir vasario 12 (A kategorija) dienomis. Dainų perklausoms  prie fortepijono prireikė dviejų dienų - abiejose kategorijose buvo pateikta po 62 dainas. Į antrąjį atrinko 15 dainų  A kategorijoje ir l9 dainų B kategorijoje.

II turas vyko  1999 balandžio 22 dieną Vilniaus Rotušėje;

Dainas jaunimo chorams (A grupė) atliko Nacionalinio radijo ir televizijos vaikų choras, vadovaujamas Reginos MALECKAITĖS. Koncerte dal;yvavo ir RTV vaikų choro antrokų (vadovė Eglė GANUSAUSKIENĖ) ir jaunesnioji (vadovė Saulė KRIŠČIŪNAITĖ) grupės.

Kūrinius suaugusiųjų chorams (B kategorija) dainavo Šiaulių valstybinis choras “Polifonija”, vadovaujamas Sigito VAIČIULIONIO ir Danutės VAIČIULIONIENĖS.

Vertinimo komisijoje dalyvavo  Martynas STAŠKUS, Petras BINGELIS, Antanas JOZĖNAS, Raimondas KATINAS,  Regina MALECKAITĖ, Virginija ČIURLIONYTĖ-KATININENĖ, Povilas GYLYS,  Danutė VAIČIULIONIENĖ, Vaclovas JUODPUSIS, Alfonsas VILDŽIŪNAS, Nina TIMOFEJEVA,  Jonas LINIAUSKAS .

Kiekvienas komisijos narys vertino konkurso dainas 10 taškų sistema. Sumuojant aukščiausias ir žemiausias vertinimas buvo išbrauktas. Tik išaiškinus geriausias dainas autorių (kompozitoriai, poetai) pavardės buvo išslaptintos. Taip dainų kūrėjų sąraše pasirodė keletas  naujų, Lietuvos chorų vadovams mažiau žinomų vardų.

I premiją (A kategorijoje-dainos jaunimo chorams) pelnė šiaulietė Rasa KAUNECKAITĖ  už dainą jaunių chorui  “Žąsinas”, Martyno Vainilaičio eilės ( taškų suma-77).

Leonidas ABARIS  už dainą jaunimo mišriam chorui “Baltijos bangelės”, Aleksandro ŠIDLAUSKO  eilės pelnė II premiją (taškų suma - 71). 

III premija (taškų suma 69) paskirta Vytautui MIŠKINIUI už dainą jaunučių chorui “Bitė”(Janinos Degutytės eilės).

B kategorijoje (dainos suaugusiųjų chorams) I premija buvo skirta Leonidui ABARIUI (taškų suma - 79) už dainą vyrų chorui “Išsilaušiu lazdą”( Algimanto Baltakio eilės),  o antroji -  Vaclovui AUGUSTINUI (taškų suma - 71) už dainą mišriam chorui “Tėvyne mūsų” ( Vlado BRAZIŪNO  eilės). Kompozitoriaus Algimanto BRAŽINSKO (taškų suma -69) daina vyrų chorui “Girių dvasia” (Vytauto Bložės eilės) pelnė III premiją.

Koncerto-konkurso metu vyko ir klausytojų apklausa. Į kreipimąsi pareikšti savo vertinimą atsiliepė virš 20 chorų vadovų, tarp jų - Larisa Isačenko (Pabradė), Vanda Nemeikienė ir Virginija Indriūnienė iš Švenčionių, Dalia Gaspariūnienė (Panevėžys), Tatjana Turočkina (Visaginas), Aldona Kovienė (Prienai), Gražvydas Jegnoras (Raseiniai), Aloyzas Žilys (Kretinga), Genovaitė Kumpienė, Viktoras Masevičius, Nijolė Žylienė, Juozas Pranckevičius, Kastutis Barisas (Vilnius) ir kiti. Natūralu, kad jų vertinimas iš esmės nesiskyrė nuo vertinimo komisijos nuomonės - daugiausia simpatijų pelnė Rasos Kauneckaitės  dainelė jaunių chorui “Žąsinas”. Be komisijos premijuotų Leonido Abario, Algimanto Bražinsko, Vytauto Miškinio dainų reikli klausytojų auditorija išskyrė ir Aloyzo Žilio dainelę jaunių chorui “Virė košę” bei Raimundo Martinkėno dainą mišriam chorui “Mylėkim Lietuvą, lietuviai” pagal Mindaugo Jankausko eiles.

MINTYS

Konkurso nuostatai neribojo nei teikiamų kūrinių skaičiaus, nei formos ar sudėtingumo laipsnio, juo labiau tematikos. Tai leido kūrėjams konkursui pateikti vos ne visas pastarųjų metų kompozicijas chorui. Tuo ir pasinaudojo keletas autorių: komisijai teko proga susipažinti su 7-9 vieno autoriaus, skirtingais slapyvardžiais pasirašytais kūriniais.

Laukėme naujų kūrinių - naujų idėjų, autorių, temų - tinkamų XXI amžiaus atlikėjams. Sulaukėme rezultatų, akivaizdžiai atspindinčių realią kūrybos situaciją Lietuvoje. Pastaraisias metais, nors ir kritikuojami Lietuvos kompozitorių sąjungos narių-kompozitorių, chorams itin aktyviai kuria patys chorvedžiai. Ir sėkmingai. Jų dainos skamba Lietuvos chorų koncertuose, užsienio chorų repertuare.

Tai nėra nauja. Ir amžiaus pradžios didžiumą chorinės muzikos aruodo sudaro dirigentų-chorų vadovų-kompozitorių sukurti originalūs kūriniai chorams, lietuvių liaudies dainų išdailos.

Istorija atvertė panašų puslapį. Lieka tikėtis, kad ateityje - XXI amžiuje - formuluotės “kompozitorius-profesionalas” ir “kompozitorius -mėgėjas” praras konfrontacijos potekstę. Liks objektyviausias kriterijus: gerai dainai - visuotinis pripažinimas.

Nors konkurso rezultatai puoselėtas viltis pateisino tik iš dalies, vis tik pagrindinis nuostatuose suformuluotas tikslas “Papildyti  chorų repertuarą šiuolaikškais kūriniais, sutikti XXI amžių ir jame vyksiančias Dainų šventes” buvo pasiektas.

NATOS

Rinkinyje ATNEŠK PADANGĘ GRYNĄ (I ir II dalys)  spausdinami nauji, chorinės muzikos konkurse “XXI amžiaus chorinė daina”  premijuoti (išskyrus vieną kitą), nesudėtingi kūriniai jaunimo ir suaugusiųjų chorams. Keletas premijuotųjų kūrinių jau išleisti 2003  metų pasaulio lietuvių dainų šventei skirtuose leidiniuose: I premiją pelniusi  Leonido Abario “ IŠSILAUŠIU LAZDĄ “ (daina vyrų chorui pagal Algimanto Baltakio eiles) ir II premiją - Vaclovo Augustino “TĖVYNE MŪSŲ” (Vlado Braziūno eilės).

Dainų chorams konkursas - labai reikšmingas ir laiku. Tikėtasi, kad jis nors iš dalies sumažins per pastaruosius XX amžiaus dešimtmečius susidariusį atotrūkį tarp profesionalios šiuolaikinės muzikos ir kūrybos mėgėjų kolektyvams. Dainos žanras pasidarė nebeįdomus ne tik jauniesiems kompozitoriams, bet ir Kompozitorių sąjungos elitui - nauji opusai Lietuvos mėgėjų chorų koncertuose skamba vis rečiau. Beveik visi autoriai muzikinei visuomenei gerai žinomi, bet yra debiutuojančių. Tad galima puoselėti viltį, kad mūsų chorinės  muzikos kūrėjų gretos pasipildys ir atjaunės,  jų dainos bus originalios, mėgstamos ne tik chorų vadovų, choristų, bet ir populiarios tarp klausytojų.

Sudarytoja Aurelija Andrejauskaitė

I DALIS
DAINOS JAUNIMO CHORAMS
Jaunučių chorui
BITĖ Vytauto MIŠKINIO muzika, Janinos DEGUTYTĖS eilės 5
MŪSŲ SKRAIDANTIS DRAMBLYSLauryno Vakario LOPO muzika, Liutauro Degėsio eilės 8

Jaunių chorui
ŽĄSINAS Rasos KAUNECKAITĖS muzika, Martyno VAINILAIČIO eilės 11
DAINŲ CIKLAS MAMAI Bangos BALAKAUSKIENĖS muzika, Rūtos GIRDZIJAUSKIENĖS eilės

I. BŪNA BŪNA 16
II. VAKARAS18
III. NEGALIU SULAUKTI 20
VIRĖ KOŠĘ Aloyzo ŽILIO muzika, liaudies žodžiai 23

Merginų chorui
MĖNULIO SŪNELIS Lauryno Vakario LOPO muzika,Leonardo GUTAUSKO eilės 25
BITĖS Nijolės SINKEVIČIŪTĖS muzika, Leonardo GUTAUSKO eilės 27
KARVELIS Nijolės SINKEVIČIŪTĖS muzika, Leonardo GUTAUSKO eilės 32

Jaunių ir jaunimo mišriam chorui
BALTIJOS BANGELĖS Leonido ABARIO muzika, Aleksandro ŠIDLAUSKO eilės 44
ATNEŠK PADANGĘ GRYNĄ Zitos BRUŽAITĖS muzika,Albino BERNOTO eilės 50

II DALIS
DAINOS SUAUGUSIŲJŲ CHORAMS

Moterų chorui
MES Galinos SAVINIENĖS muzika, Justino MARCINKEVIČIAUS eilės 5
TAU JAUNAM Pranciškaus BEINARIO muzika, Salomėjos NĖRIES eilės 8
SAULELE MOTULE Bangos BALAKAUSKIENĖS muzika, liaudies žodžiai 9

Vyrų chorui
GIRIŲ DVASIA Algimanto BRAŽINSKO muzika, Vytauto BLOŽĖS eilės 15.
BERNELIS Vytauto BIČIŪNO muzika,Jono AISČIO eilės 20
KAI AŠ BUVAU JAUNAS Anatolijaus LAPINSKO muzika, liaudies žodžiai 24

Mišriam chorui
VIENUMA Giedriaus SVILAINIO muzika, Donaldo KAJOKO eilės 28
IŠGIRDAU Leonido ABARIO muzika, Reginos LUMPICKIENĖS eilės 29
TYLIAI TYLIAI Leonido ABARIO muzika, Henrikos AUŠRIENĖS eilės 32
GIEDRAS RUDENĖLIS. Vytauto BIČIŪNO muzika, Jono AISČIO eilės 34
UT ATJOJA JOJA Nijolės SINKEVIČIŪTĖS muzika, liaudies žodžiai 38
MYLĖKIM LIETUVĄ, LIETUVIAI Raimundo MARTINKĖNO muzika, Mindaugo JANKAUSKO eilės 44