Šimtmetį mininti Lietuvos dainų šventė buvo gausi renginių. Vienas jų – liaudies dailės paroda „Iš šerdies“, tebevykstanti Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus padalinyje Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje. Kviečiame iki pat rugsėjo 29 d. ją lankyti su gidais, kurie vesdami ekskursijas pasidalins savo įžvalgomis. Siūlysime pamatyti parodą dailėtyrininkų, etnologų, archeologų, menininkų, gamtininkų ir kitų kultūros lauko žmonių akimis. Kiekviena ekskursija atvers vis kitus tautodailės kontekstus, suteiks galimybę pamatyti įvairius praeities ir dabarties saitus.
Jau rytoj, rugsėjo 3 d., pirmoji ekskursija su parodos kuratore Aušra Jasiukevičiūte. Ji sako: „Parodą pavadinome „Iš šerdies“, nurodydami kryptį, kur glausti ausį, norint išgirsti, kas ataidi iš požemių, iš anapus, iš Protėvių žemės, ką kalba mūsų kraujas, kokius vaizdus, mitus, pirmavaizdžius atsinešame iš praeities į mūsų pakitusią, bet vis dar gyvą mitologinę sąmonę“.
Sekite informaciją Lietuvos nacionalinio kultūros centro ir Taikomosios dailės ir dizaino muziejaus socialinėse erdvėse, apsilankykite parodoje ir kartu su parodos gidais atraskite liaudies dailės tradicijų tęstinumą, kaitą ir įvairovę.
Ekskursijos nemokamos:
2024 m. rugsėjo 12 d. 17.30 val.
Gidas: Dainius Razauskas
Mitologas, religijotyrininkas, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto vyresnysis mokslo darbuotojas, žurnalo „Būdas“ redaktorius, Nacionalinės Jono Basanavičiaus premijos lauretas (2016 m.). Tyrinėja lietuvių o kartu ir bendražmogišką mitinį pasaulėvaizdį, remiasi tautosaka, istoriniais baltų religijos ir mitologijos šaltiniais, kalbotyros, etnografijos bei kitų mokslo sričių duomenimis. Savo žiniomis dalijasi knygose, straipsniuose paskaitose.
Tema: Kad išeitų iš kiauro į tuščią, tada išeitų
Ekskursijoje bus galima sužinoti, kaip paroda matoma mitologo akimis. Gidas Dainius Razauskas rašo: „Ko lankytojams tikėtis? Lankytojams gana lankytis, tikėtis nebūtina. Kas nori tikėtis, tie ne lankytojai, o tikėtojai, kurie juk neklausia, kur jiems lankytis. Kas tikisi, tų ausys viltimis užkimštos, o kas lankosi – teklauso!“
2024 m. rugsėjo 13 d. 16.00 val.
Gidė: Gintarė Grašytė
Ornitologė, gamtininkė, pelėdų ir erelių tyrinėtoja, Labanoro girios kaimelio išauginta ekologijos ir aplinkosaugos mokslų daktarė, knygos „Kas spokso iš uokso?“ autorė.
Tema: Kviečiu į girią
Truputį keista ieškoti girios Vilniaus širdy, dailės muziejuje? Man - ne. Esu girių gyventojus tyrinėjanti mokslininkė, girias sauganti gamtosaugininkė, be to, - pati Labanoro girios išauginta. Liaudies kūryboje giria iš gelmių šaknimis atkeliauja, šerdimi kyla ir kaupiasi, lapais ir žiedais išsiskleidžia. Tad ir kviečiu kartu tai surasti, pažinti, suprasti, kartu paklausti - ar giria žaliuos?
2024 m. rugsėjo 20 d. 17.00 val.
Gidė: Oksana Judakova
Grafikė, kuria linoraižinio technika, piešia, fotografuoja, Lietuvos dailininkų sąjungos narė, Ukmergės "Vilkamirgės" galerijos kuratorė, Vytauto Didžiojo universiteto Menų fakulteto doktorantė.
Tema: Apie gruntinius vandenis, maitinančius Pasaulio medį.
Vienas rašytojas savamokslių menininkų kūrybą pavadino gruntiniais vandenimis. Gruntiniai vandenys - tai žemės gelmėse slypinčios vandens gyslos, kurias mes žinome esant, bet akimis pamatome tik tada, kai jos ištrykšta į paviršių. Šaltiniai, versmės iš visų Žemės telkinių turi mažiausiai apibrėžtą formą (palyginkime su jūra, ežeru ar upe), yra uždari, privatūs ir labai tyri. Ekskursijoje bus aptariami tokios spontaniškos ir galingai išsiveržusios kūrybos atvejai.
2024 m. rugsėjo 25 d. 16.30 val.
Gidas: Vytautas Tumėnas
Dailėtyrininkas, etnologas, hum. m. dr., Lietuvos istorijos instituto Etnologijos ir antropologijos skyriaus mokslo darbuotojas. Tyrinėja liaudies dailės (tekstilės) ornamentiką, tradicinės kultūros ir tautodailės simboliką lyginamuoju, semiotiniu, raidos aspektais, šiuolaikinės tautodailės ir amatų raidos problemas, etnokultūrinių regionų savitumus. 5 monografijų, studijų, per 70 mokslo straipsnių autorius. Įvairių asociacijų, ekspertų komisijų narys, Nematerialaus kultūros paveldo komisijos pirmininkas.
Tema: Liaudies dailės parodos „Iš šerdies“ ekspozicijos ypatybės
Vytautas Tumėnas iš savo menotyrinių ir etnologinių tyrimų perspektyvos atkreips dėmesį į tai, kaip parodoje pasireiškia tautodailės reiškinių įvairovė ir jų klasifikacija, kaip eksponatų pasirinkimas atspindi tradiciją ir naujoves, tautodailės paribių sampratą, profesionalumo ir megėjiškumo, meno ir amato santykius.