Kaip naudotis

Turinys:

Įvadas

Sisteminiai reikalavimai

Naršymas

Spausdinimas

Įvadas

Šis elektroninis leidinys sukurtas taip, kad skaitytojas, turintis  tiek senesnį, tiek naują kompiuterį su įvairiomis internetinėmis naršyklėmis ir operacinėmis sistemomis,  galėtų matyti ir atsispausdinti geros kokybės nuotraukas ir kostiumų detalių iškarpas. Plokštelė buvo išbandyta Microsoft Windows operacinių sistemų  Windows 98, Windows 2000 ir Windows XP aplinkose su įvairiomis Microsoft Internet Explorer naršyklės versijomis ir su Opera naršykle. Norėta, kad plokštelė veiktų įvairiose operacinėse sistemose, todėl buvo atsisakyta audiovizualinių efektų ir Visual Basic ar Java programinio kodo intarpų, ir, be jpg tipo nuotraukų, pdf rinkmenų, panaudotas tik html kalbos kodas, kuris palaikomas visų operacinių sistemų.

Daugelio ornamentų ir iškarpų peržiūrai reikalinga pdf rinkmenų peržiūros programa Adobe Acrobat Reader. Kadangi ši programa yra labai paplitusi, tai ji neįtraukta į plokštelės sudėtį. Šios plokštelės pdf rinkmenas galima peržiūrėti su visomis Adobe Acrobat Reader programos versijomis, tačiau, norint atsispausdinti didelio formato iškarpas,  prireiks 6.0 ar naujesnės versijos programos. Ji yra nemokama ir be registracijos atsisiunčiama iš Adobe kompanijos svetainės (www.adobe.com).

Leidinys sukurtas naudojantis HTML puslapių kūrimo sistema Microsoft FrontPage 2003 (www.microsoft.com), taškinės grafikos vaizdų redagavimo sistema The Gimp 2.2.10 (gimp-win.sourceforge.net), grafinių rinkmenų keitimo į pdf formatą programa OmniFormat (www.imagemagick.org) ir CorelDRAW X3 Graphics Suite (www.corel.com).

Atgal į straipsnio pradžią

Sisteminiai reikalavimai

Kompiuteris turi turėti:

1. Microsoft Windows šeimos ar kitokią operacinę sistemą.

2. DVD skaitymo įrenginį.

3. Įdiegtą internetinę naršyklę (rekomenduojame Microsoft Internet Explorer v.6.0 ar naujesnę versiją).

4. Įdiegtą pdf rinkmenų peržiūros programą Adobe Acrobat Reader v.6.0 ar naujesnę versiją.

5. Spalvotą monitorių su ne mažesne kaip1024x768 taškų skiriamąja geba.

6. Spausdinimo įrenginį, jei norima atsispausdinti kostiumų detalių iškarpas ar puošybos elementus.

Įdėjus plokštelę į skaitymo įrenginį, jei kompiuterio operacinėje sistemoje yra nustatyta automatinė apklausa,  pradeda veikti internetinė naršyklė ir atsiveria pirmasis puslapis. Jei tokia apklausa neįdiegta, reikia paleisti rinkmeną pradzia.htm, esančią pagrindiniame plokštelės kataloge.

Atgal į straipsnio pradžią

Naršymas

 

Numatyta tokia naršymo seka: leidinio turinys, regionas, regiono vyriški ar moteriški kostiumai, konkretus kostiumas, kostiumo detalė. Turinyje pasirenkamas regionas, toliau regiono puslapyje pagal poreikį pasirenkami regiono aprašymas arba regiono moterų, vyrų kostiumai; pasirinkus kostiumų peržiūrą, atsiveria  regiono kostiumų nuotraukos. Spragtelėjus pele sudominusio kostiumo nuotrauką, ji padidinama; iš padidintos nuotraukos atgal į krašto kostiumų nuotraukų rinkinį grįžtama nuspaudus internetinės naršyklės grįžimo rodyklę. Po kiekviena nuotrauka yra kostiumo pavadinimas, kuris kartu yra nuoroda į to kostiumo detalių aprašą (metriką). Spragtelėjus kostiumo pavadinimo tekstą, atsiveria kostiumo metrikos puslapis su trumpomis kostiumo detalių charakteristikomis. Kai kurios detalės turi nuorodą į tarpinį puslapį, kuriame toliau seka nuorodos į papildomas nuotraukas, sukirpimo brėžinį, sukirpimo brėžinio aprašą, puošybos elementus, galimus kitus puošybos variantus, audinius, kitus audinių variantus. Visi puslapiai apačioje turi grįžimo nuorodas į leidinio turinį,  regiono puslapį ir į  regiono vyriškų ar moteriškų kostiumų nuotraukų rinkinį. Spragtelėjus iškarpų ar puošybos elementų nuorodas, atsiveria Adobe Acrobat Reader programos langai; grįžimas iš tos programos langų priklauso nuo operacinės sistemos ir internetinės naršyklės tipo (tai detaliai aprašyta jų dokumentuose).

 

Atgal į straipsnio pradžią

 

Spausdinimas

 

Tikimės, kad skaitytojas moka naudotis savo kompiuterio internetinės naršyklės ir Adobe Acrobat Reader programos spausdinimo priemonėmis. Norint atsispausdinti metrinių gabaritų iškarpos brėžinį ant kelių rašomojo popieriaus lapų, Adobe Acrobat Reader programoje reikia pasirinkti 100% didinimą (mastelis 1:1), nustatyti  peržiūros langą į vieną kurį nors lapo kampą, nuspausti spausdintuvo ženklelį, atsivėrusiame spausdinimo lange pasirinkti vaizdo (view) spausdinimą ir pradėti spausdinti. Atspausdinus puslapį, perstumti peržiūros langą pasirinkta kryptimi per vieną langą ir vėl atspausdinti peržiūros lango vaizdą. Nuosekliai perstumiant peržiūros langus per visą iškarpos brėžinio plotą, brėžinys bus atspausdintas  dalimis ant atskirų lapų (jei brėžinys yra didelis, atskirų lapų gali būti iki 30). Patartina aktyvuoti skirtuką Pages, tada kairėje ekrano dalyje bus parodytas laukas su visu brėžiniu ir brėžinio peržiūros lango vieta; taip lengviau ir aiškiau stumdyti peržiūros langą po brėžinio plotą. Keičiant Adobe Acrobat Reader programos mastelį (pvz., 33%, 50% ir pan.), galima padidinti ar sumažinti brėžinį.

Atgal į straipsnio pradžią

Atgal į disko turinį

© Lietuvos nacionalinis kulturos centras, 2006